2015-07-22

Bang & Olufsen Beogram 4004

Pierwszy Beogram serii 4000 zaprezentowany został w 1972 roku. Był to pierwszy pierwszy na świecie elektronicznie sterowany tangencjalny gramofon. Zaprojektowany przez Jacoba Jensena, doczekał się wielu nagród w tym także ID Award przyznanej jeszcze w roku premiery.
Niezwykle charakterystyczny dla znawców marki styl, zastosowanie wysokiej jakości materiałów wykończeniowych oraz prosta konstrukcja sprawiły, że owe gramofony cieszą się dużym uznaniem także w dzisiejszych czasach.

Beogram 4002 wraz z systemem Beosystem 6000


Seria 4000 była rozbudowywana i modyfikowana do 1980 roku. Istotną funkcjonalnością, jest pełna automatyzacja ramienia za pomocą interpretacji odbicia wiązki światła w zakresie pracy ramienia. Dzięki temu gramofon nie tylko mógł automatycznie zatrzymać się po zakończeniu płyty ale także wykryć rozmiar płyty lub jej brak.
Zgodnie z założeniem, gramofon miał za zadanie po wydaniu komendy "Play", wyręczyć użytkownika z dodatkowych czynności takich jak wybór wielkości płyty, czy prędkości odtwarzania a także zapobiec uszkodzeniu igły w przypadku, gdy nie było żadnego nośnika na talerzu.Ramie wraz z wkładką MMC20S


Beogram 4004, to ostatnia iteracja serii, jednocześnie pierwsza ze wsparciem technologii Datalink, umozliwiającej sterowanie gramofonem za pomocą pilota i amplitunera serii Beomaster 2400.2.
W standardzie, beogram wyposażony był w wkładkę MMC4000- średniej klasy model, zbudowany na bazie SP-15, umożliwiający odczyt kwadrofonicznych nagrań w standardzie SQ.

Wkładka MMC4000


Egzemplarz poddany pracom konserwacyjnym, zachowany był w bardzo dobrym stanie wizualnym a prace głównie tyczyły się naprawy mechanizmu windy oraz naprawy układu wyciszenia dźwięku w momencie opuszczenia lub podniesienia igły.Żródła:
http://beophile.com/?page_id=726
http://www.beoworld.org/prod_details.asp?pid=311

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza